Kategoria "Chóry dziecięce do lat 12"

Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki"

dyrygent - Grzegorz HandkeAntonio Lotti (1666 - 1740) Vere languores nostros
Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525 - 1594) Pueri Hebraeorum
Marek Jasiński (1949 - 2010) Ave Maria
Ola Gjeilo (ur. 1978) Ubi caritasSzczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki" powstał w 1960 roku z inicjatywy m.in. prof. Jana Szyrockiego, który dyrygował nim przez pierwsze 15 lat istnienia. Zespół bardzo szybko uzyskał międzynarodowy poziom i stał się kulturalną wizytówką Szczecina. W ciągu minionych "Słowiki" koncertowały w większości krajów europejskich, a także w krajach Afryki, Azji, Australii z Oceanią, obu Ameryk. Chór jest laureatem wielu renomowanych międzynarodowych konkursów i festiwali.

Od 1975 "Słowiki" prowadziła Elżbieta Berczyńska-Kus, a w latach następnych Bożena Derwich.

Od 1 września 2011 roku dyrektorem i dyrygentem Szczecińskiego Chóru Chłopięcego "Słowiki" jest Grzegorz Handke, jeden z pierwszych "Słowików" Jana Szyrockiego. Pod kierownictwem Grzegorza Handke w 2012 Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki" koncertował w Luneburgu (Niemcy), Rimini i Wenecji (Włochy) oraz w San Marino. W kwietniu 2013 "Słowiki" zajęły II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu "Vratislavia Sacra", a w maju 2013 chór wyjechał na Litwę i do Rosji, gdzie śpiewał w Wilnie, w Twer w Filharmonii oraz w Moskwie w słynnym "Uspiejskim Soborze" na Kremlu. W 2014 zespół zdobył IV miejsce w Międzynarodowym Festiwalu w Vic (Hiszpania) oraz odwiedził Paryż i Disneyland we Francji.

Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki" jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Światowej Federacji Chórów "Pueri Cantores".