Kategoria J "Chóry parafialne"

Schola Cantorum "Kalokagatia" - Gdańsk

dyrygent - Marek RogalskiTim Sarsany (ur. 1966) Salve Mater Misericordiae
Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525 - 1594) Super flumina Babylonis
Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525 - 1594) Exsultate Deo
Andrej Makor (ur. 1987) Otcze nasz


Schola Cantorum "Kalokagatia" jest amatorskim zespołem wokalnym, złożonym z pasjonatów muzyki sakralnej, rozkochanych w pięknie liturgii katolickiej. Wchodzący w jej skład wokaliści, kantorzy, organiści, posługują na co dzień muzycznie podczas celebracji Mszy świętych "trydenckich" w Trójmieście, wykonując regularnie szeroki repertuar gregoriański, pieśni narodowe oraz kompozycje polifoniczne – zwłaszcza epoki renesansu. W ramach zespołu odbywa się także wzajemne doskonalenie z zakresu akompaniamentu liturgicznego.

Do zespołu należą – oprócz pasjonatów śpiewu – także studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Schola realizowała się dotychczas głównie w ramach muzycznej warstwy Mszy świętych w formie przed- i posoborowej. Niedawno wykrystalizowała się koncertowa forma zespołu, który gromadzi się dziś wokół starogreckiej wartości "kalokagathii" (syntezy dobra i piękna), do której kantorzy starają się dążyć w swej artystycznej i życiowej postawie.

Zespół ma za sobą udział w kilku festiwalach, na których zdobył następujące nagrody:

  • Grand Prix VI Ogólnopolskiego Konkursu Chórów im. Św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu (2017),
  • I miejsce oraz Srebrny Dyplom w kat. Dorosłe chóry kameralne III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej w Sopocie (2017),
  • I miejsce i Złoty dyplom w kat. Chóry parafialne oraz nagrodę specjalną za najlepszą kulturę brzmienia I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej "Nadzieja w Chórze" w Tykocinie (2018),
  • Złoty dyplom w kat. Chóry parafialne oraz nagrodę specjalną V Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Muzyki Sakralnej "Carmen Fidei" w Goniądzu (2018).
CHÓR EPIFANIA z Parafii pw. Objawienia Pańskiego w Poznaniu

dyrygent - Anna DoleckaMikołaj Gomółka (ok. 1535 - po 1591) Nieście chwałę mocarze (Ps 29)
Marco Frisina (ur. 1954) Anima Christi
Stefan Stuligrosz (1920 - 2012), opr. Cezary Paciorek (ur. 1968) Duszo Chrystusowa
Nikołaj Nikołajewicz Kedrow ojciec (1871 - 1940) Pater noster


Chór Epifania w swoich szeregach skupia entuzjastów śpiewania, chcących w ten sposób wyrazić swoją wiarę, służyć Bogu, Kościołowi i parafii. Powstał w 2000 roku z inicjatywy Marii Kołodziej-Doleckiej. Okresowo współprowadzony był przez Siostry Nazaretanki, posługujące w parafii jako organistki. Od września 2014 roku zespół śpiewa pod kierownictwem muzycznym Anny Doleckiej, absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Chór przede wszystkim uczestniczy w życiu parafii, śpiewając podczas różnych uroczystości oraz pierwszych niedziel każdego miesiąca. Chór koncertował w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach (2011), w Poznańskiej Katedrze (2016), na Auli NOVA Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2016) oraz w różnych parafiach znajdujących się na terenie Poznania i nie tylko. Zespół wziął udział w X Festiwalu Pieśni Sakralnych w Suchym Lesie (2015), a także zasilił szeregi 1050-osobowego Chóru Jubileuszowego podczas Uroczystości związanych z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski (2016).

Chór Epifania otrzymał II Nagrodę na V Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. Św. J. Bosko w Aleksandrowie Kujawskim (2016) oraz został Laureatem XII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2017).