Kategoria G "Chóry mieszane"

Chór Związku Nauczycielstwa Polskiego "Academia Musica" w Słupsku

dyrygent - Jolanta OtwinowskaRoman Illa Drozd (ur. 1965) Antyfona I z Liturgii św. Jana Złotoustego
Alessandro Pietro Scarlatti (1650 - 1725) Exsultate Deo
Marek Jasiński (1949 - 2010) Ave Maria II
Alejandro D. Consolacion II (ur. 1980) Pater noster


Chór ZNP Academia Musica w Słupsku powstał w 2005 r. z inicjatywy obecnej dyrygentki Jolanty Otwinowskiej, która jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Przez 28 lat kształciła studentów, m.in. w zakresie dyrygowania na Wydz. Edukacji Muzycznej Akademii Pomorskiej w Słupsku. Początki działalności zespołu były niezwykle trudne, szczególnie z powodu znikomej liczby chętnych miłośników śpiewu chóralnego. Dopiero od 2009 r. chór pracuje regularnie nad repertuarem, a liczba jego członków sukcesywnie powiększa się. Wśród chórzystów są nie tylko nauczyciele, lecz reprezentanci różnych zawodów: urzędnicy, lekarze, mikrobiolodzy, leśnicy, inżynierowie. Jolanta Otwinowska z ogromnym zaangażowaniem kształci emisje głosu często bardzo dorosłych chórzystów. Dzięki temu chór ma swoim koncie sukcesy związane z uczestnictwem w konkursach chóralnych, m.in.:

  • Brązowy Dyplom w konkursie "O Warmio Moja Miła" w Olsztynie,
  • Brązowy Dyplom w konkursie "Cantate Domino" w Koszalinie,
  • Brązowy Dyplom w VI Ogólnopolskim Konkursie "Ars Liturgica" w Gnieźnie w październiku 2014 r.,
  • Złote Pasmo w kategorii chórów świeckich na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej "Ave Maria" w Chojnicach oraz Nagroda Burmistrza Chojnic dla Jolanty Otwinowskiej - wyróżniającego się Dyrygenta w tymże festiwalu w maju 2015 r.,
  • Srebrny Dyplom w konkursie "Pomerania Cantat" Słupsk 2016 r.,
  • Srebrny Dyplom w VII Ogólnopolskim Konkursie "Ars Liturgica" w Gnieźnie w październiku 2016 r.,
  • Brązowy dyplom XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego Barczewo 2017.
Chór Appassionato - Gniewino

dyrygent - Joanna KurekMikołaj Gomółka (ok. 1535 - po 1591) Nieście chwałę mocarze (Ps 29)
Mikołaj Zieleński (1550 - 1615) O gloriosa Domina
Wacław z Szamotuł (ok. 1520 - ok. 1560) Już się zmierzcha
Antonio Lotti (1666 - 1740) Miserere
Maurice Durufle (1902 - 1986) Notre Pere
Arvo Pärt (ur. 1935) Bogoroditse Djevo


Chór Appassionato powstał w marcu 2012 roku z inicjatywy Waldemara Szczypiora, dyrektora Centrum Kultury w Gniewinie. Dyrygentem od początku działalności zespołu jest Joanna Kurek, absolwentka Wydziału Teorii i Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku, pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wejherowie.

Pierwszy oficjalny występ, wówczas jeszcze 9-osobowego zespołu żeńskiego, miał miejsce w listopadzie 2012 r. podczas Dni Kultury Gminy Gniewino. Działalność Appassionato to przede wszystkim występy na terenie gminy Gniewino i powiatu wejherowskiego (m.in. V Festiwal Pieśni Maryjnej w Rumi, Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego, IV Festiwal Kultury Białoruskiej), ale również zmagania konkursowe, które zaowocowały kilkoma osiągnięciami: Brązowe Pasmo na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej "Ava Maria" w Chojnicach w 2014 r., III miejsce w kategorii chórów świeckich na I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Pater Noster" w Strzepczu w 2015 r., Srebrne Pasmo na XI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2016 r. oraz dyplom specjalny na XII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej – Szemud 2018.

W maju 2017 r. chór wziął udział w 8th Venezia Music Festival.
Olsztyński Chór BEL CANTO

dyrygent - Jan PołowianiukMarco Frisina (ur. 1954) Kyrie
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 - 1847) Jauchzet dem Herrn, alle Welt
Feliks Nowowiejski (1877 - 1946) Missa de Lourdes op. 49 nr 5 - Kyrie


Olsztyński Chór "BEL CANTO" powstał w 1996 roku. W ciągu ostatnich 22. lat pracy chór wykonał prawie 400 koncertów w kraju i za granicą. Uczestniczył w 30 konkursach i festiwalach zdobywając 38 nagród i tytułów laureata. Poza tym zespół ma na swoim koncie światowe i polskie prawykonania licznych kompozycji, m.in. światowe prawykonanie "Stabat Mater" Miłosza Bembinowa, "Magnificat Warmiński" Artura Żuchowskiego czy "Missa Magna Beatyficationis" Michała Lorenca, polskie prawykonanie "Liturgii św. Jana Złotoustego" op. 41 P. Czajkowskiego. W repertuarze swym posiada prawie 300 pieśni a cappella. Koncertował także z licznymi dziełami wokalno-instrumentalnymi, m.in. IX Symfonią L. van Beethovena, "Stabat Mater" K. Szymanowskiego, "West side story" L. Bernsteina i "My fair lady" F. Loewego, "Beatus vir" H. M. Góreckiego, "Victoria" i "Missa pro pace" W. Kilara, "Carmina burana" C. Orffa. Brał udział w wystawieniu oper G. Pucciniego "Tosca" i "Cyganeria" oraz wykonał koncertową wersję opery "Traviata" Verdiego.

Dużym sukcesem chóru było znalezienie się w oficjalnej polskiej muzycznej delegacji na uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Watykanie i Rzymie w maju 2011 roku. Chór brał udział we mszy dziękczynnej na placu św. Piotra oraz dokonał światowego prawykonania w rzymskim kościele św. Ignacego wspomnianej wcześniej kompozycji Michała Lorenca "Missa Magna Beatyficationis" wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Duże znaczenie w repertuarze chóru posiada muzyka Feliksa Nowowiejskiego. Najważniejszym dokonaniem zespołu w tym obszarze jest udział w wystawieniu oratorium "Znalezienie św. Krzyża" wraz z Orkiestrą Filharmonii Olsztyńskiej. Koncerty z tym oratorium odbyły się w Olsztynie, Poznaniu oraz w Częstochowie na Jasnej Górze. W 2010 roku chór nagrał płytę z pieśniami z opusu 38. Feliksa Nowowiejskiego pt. "Zjednoczona Polska", natomiast w listopadzie 2018 roku dokonał prawykonania kompozycji "Missa de Lourdes" opus 49 nr 5.

Za zasługi w upowszechnianiu sztuki muzycznej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował chór medalem "Zasłużony dla kultury polskiej".

Dyrygentem zespołu od początku jego istnienia jest Jan Połowianiuk, adiunkt w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Chór Mieszany "Echo" Zebrzydowice

dyrygent - Jadwiga SikoraJosquin Des Prez (ok. 1440 - 1521) Ave vera virginitas
Feliks Nowowiejski (1877 - 1946) Parce Domine
Václav Ptáček (1930 – 2011) Ave Maria
Józef Świder (1930 - 2014) Pieśń


Chór Mieszany "ECHO" został założony w Zebrzydowicach w 1937 roku. Na przestrzeni 80-lecia zmieniał mecenasów, dyrygentów, kierownictwo i repertuar. Od 1995 roku do chwili obecnej Chór kontynuuje swoją działalność przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach. Aktywnie uczestniczy w życiu religijnym, kulturalnym i społecznym Zebrzydowic, uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości kościelne, państwowe i okolicznościowe.

Jest laureatem wielu znaczących konkursów i festiwali chóralnych krajowych i zagranicznych. Chór koncertuje w kraju i za granicą (Czechy, Słowacja, Austria, Rumunia, Ukraina, Szwajcaria, Litwa, Włochy). W swoim dorobku posiada 9 tematycznych płyt kompaktowych. Na temat działalności chóru "Echo" zostało napisanych 7 prac magisterskich w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Chór od 10 lat współpracuje z wybitnymi artystami: Sabiną Olbrich-Szafraniec - solistką Opery Śląskiej, organistami - Arkadiuszem Popławskim i Pawłem Seligmanem oraz Beatą Sabath - poetką cieszyńską. Chór Jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Bielsko-Biała.

Odznaczony Odznaką Honorową Złotą z Wieńcem Laurowym w 2007 roku przez Zarząd Główny PZChiO w Warszawie za wybitną działalność artystyczną w społecznym ruchu muzycznym oraz Złotą Honorową Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Chór jest laureatem Nagrody Powiatu Cieszyńskiego im. ks. Leopolda Szersznika w dziedzinie kultury w 2008 roku. W 2012 roku otrzymał Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chór jest muzyczną wizytówką zebrzydowickiej gminy i parafii, propaguje kulturę Ziemi Cieszyńskiej w kraju i za granicą. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru Mieszanego "Echo" jest Jadwiga Sikora, funkcję prezesa pełni Kazimierz Pietraszek.
Chór Kameralny Sine Nomine - Poznań

dyrygent - Anna HyjekDawid Kusz (ur. 1979) Ave Maria
Wacław z Szamotuł (ok. 1520 - ok. 1560) Alleluja, chwalcie Pana
Rihards Dubra (ur. 1964) O crux ave
Juozas Naujalis (1869 - 1934) In monte Oliveti
Dawid Kusz (ur. 1979) Laudate pueri Dominum
Alfred Schnittke (1934 - 1998) Trichora - cz. 2. Gospodi Isusje


Chór Kameralny Sine Nomine tworzą muzyczni amatorzy - studenci i absolwenci poznańskich uczelni w przekroju zawodów i zainteresowań: od weterynarzy i fizjoterapeutów, przez dziennikarzy i nauczycieli, aż do architektów i matematyków. Łączy ich pasja wspólnego przekazywania emocji przez dźwięki.

Chór istnieje od listopada 2016 r. W swojej krótkiej historii wykonał 4 samodzielne koncerty (o tematyce maryjnej, kolędowej oraz pasyjnej), był również głównym wykonawcą podczas VIII niedzieli Akademickich Gorzkich Żali w Poznaniu (z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego).

Dyrygent chóru jest Anna Hyjek, opiekę wokalną sprawuje Weronika Kulczycka.