Kategoria E "Chóry dorosłych powyżej 55 roku życia"

Żeński Chór "Gaudeamus" Gminy Wejherowo

dyrygent - Marek Rogalskiproprium gregoriańskie Gaudeamus omnes in Domino
Mikołaj Gomółka (ok. 1535 - po 1591) Nieście chwałę mocarze (Ps 29)
Francis Poulenc (1899 - 1963) Ave verum corpus
Tadeusz Szeligowski (1896 - 1963) Ave Maria
Piotr Jańczak (ur. 1972) De profundis clamavi


Chór powstał z inicjatywy mgr Agaty Jasińskiej w 2011 roku. Zrzesza dojrzałe kobiety i młode dziewczęta z Wejherowa i wielu okolicznych miejscowości, działając pod patronatem Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo. Obecnie, od marca 2017, około 25-osobowym chórem dyryguje mgr Marek Rogalski – absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej.

Chór brał już udział w wielu festiwalach: "Pieśni o Morzu" w Wejherowie, Muzyki Współczesnej "Music Everywhere" w Gdańsku, Pieśni Maryjnych z okazji Dni Powiatu Wejherowskiego, Muzyki Chóralnej w Żukowie, "Świętojańskie kolędowanie" w Rumi, Przeglądach kolęd w Wejherowie i Przodkowie, "Pomorskim Święcie Chóralistyki" w Gdańsku, Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie, I Ogólnopolskim Festiwalu 50+ w Wejherowie, Ogólnopolskich Festiwalach "Pomerania Cantat" w Koszalinie i Słupsku.

Zespół posiada na swoim koncie wiele samodzielnych koncertów, regularnie ubogaca też muzycznie Msze święte, zwłaszcza na terenie gminy Wejherowo i gminy Kartuzy oraz w innych miejscach kraju: w Gdańsku, w Licheniu, Uniejowie i Spycimierzu koło Łodzi, w Szczecinie, Koszalinie, Słupsku.

Ma w swoim repertuarze utwory w języku polskim, łacińskim i kaszubskim, ukraińskim, rosyjskim, poczynając od chorału gregoriańskiego, na współczesnych piosenkach rozrywkowych skończywszy. Posiada też w dorobku nagania płytowe z hymnem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Drogą Krzyżową w języku kaszubskim oraz kolędami i pastorałkami.

W przeciągu kilku lat działalności zespół zgromadził następujące nagrody:

 • Srebrny dyplom – Festiwal w Żukowie, 2014 r.,
 • I miejsce – Festiwal Muzyki Pasyjnej w Kielnie, 2015 r.,
 • Srebrny dyplom – Festiwal "Pomerania Cantat" w Koszalinie, 2015 r.,
 • Puchar za krzewienie kultury kaszubskiej w Żukowie, 2015 r.,
 • I miejsce – Festiwal Kolęd kaszubskich w Pierwoszynie, 2016 r.,
 • Srebrny dyplom – Festiwal 50+ w Wejherowie, 2016 r.,
 • Brązowy dyplom – Festiwal "Pomerania Cantat" w Słupsku, 2016 r.,
 • Nagroda specjalna za wykonanie utworu o tematyce ludowej w Wejherowie, 2016 r.,
 • Srebrny dyplom i nagroda dla najlepszego dyrygenta festiwalu – Festiwal "Pieśni o Morzu" w Wejherowie, 2017 r.,
 • Srebrny dyplom – III Bałtycki Konkurs Chórów "Pomerania Cantat" w Koszalinie, 2017 r.,
 • Brązowy dyplom – II Międzynarodowy Konkurs Chóralny "Cantu Gaudeamus" w Białymstoku, 2017 r.,
 • Złoty dyplom w kat. Chóry seniora – IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Współczesnej "Music Everywhere" w Gdańsku, 2017 r.,
 • III Miejsce w klasyfikacji ogólnej festiwalu – IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Współczesnej "Music Everywhere" w Gdańsku, 2017 r.,
 • Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu pomorskiego kompozytora oraz Nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta festiwalu – IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Współczesnej "Music Everywhere" w Gdańsku, 2017 r.,
 • II Miejsce w kat. Chóry Jednorodne – VI Ogólnopolski Konkurs Chórów im. św. Jana Bosco w Aleksandrowie Kujawskim, 2017 r.,
 • Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu ludowego oraz Nagroda dla najlepszego dyrygenta festiwalu – VI Ogólnopolski Konkurs Chórów im. św. Jana Bosco w Aleksandrowie Kujawskim, 2017 r.
WARSZAWSKI CHÓR POLONIA im. Ignacego Jana Paderewskiego

dyrygent - Zbigniew SzablewskiWacław z Szamotuł (ok. 1520 - ok. 1560) Powszednia spowiedź
Jacquet van Berchem (1505 - 1565) O Jesu Christe
Dmitrij Stiepanowicz Bortnianski (1751 - 1825) Wielbimy Cię
Henryk Mikołaj Górecki (1933 - 2010) Święty, Święty, Święty
Marian Sawa (1937 - 2005) Pax vobis


Warszawski Chór Polonia im. Ignacego J. Paderewskiego został założony w 1993 r. przez Jerzego Myrchę-Karpińskiego. W latach 2002-2012 dyrygentem zespołu był Wiesław Jeleń. W grudniu 2012 r. pracę z chórem podjęła Zuzanna Falkowska. Od 2014 r. zespół prowadzi Zbigniew Szablewski.

Chór Polonia wyróżnia się bogatym repertuarem pieśni patriotycznych i historycznych, opiewających dzieje narodu i oręża polskiego, sławiących bohaterstwo Polaków walczących na wielu frontach walk narodowowyzwoleńczych. Zespół wykonuje również pieśni sakralne, kolędy i utwory chóralne wybitnych kompozytorów polskich i obcych różnych epok. Ma na swoim koncie wiele występów w salach koncertowych, kościołach, ośrodkach kultury czy szkołach w Warszawie i na terenie całego kraju. Chór wielokrotnie koncertował za granicą (Litwa, Ukraina, Niemcy, Wielka Brytania, USA, Szwecja, Irlandia, Francja, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Białoruś). Brał udział w wielu festiwalach i konkursach chóralnych. W 2017 r. otrzymał Grand Prix Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów w Szczecinie.

W roku Jubileuszu 20-lecia działalności chór uzyskał Patronat Marszałka Województwa Mazowieckiego i został uhonorowany medalem Pro Masovia. Z tej okazji otrzymał także Złoty Laur "Polonia Mater Nostra Est" przyznawany przez Społeczną Fundację Narodu Polskiego.
Chór "Res Musica" - Gryfino

dyrygent - Grzegorz HandkeMikołaj Gomółka (ok. 1535 - po 1591) Radujcie się Bogu nawyższemu (Ps 81)
Tomas Luis de Victoria (1548 - 1611) Ave Maria
Feliks Nowowiejski (1877 - 1946) Parce Domine
Igor Fiodorowicz Strawiński (1882-1971) Pater noster
Benjamin Britten (1913 - 1976) Hymn to the Virgin


Chór powstał w listopadzie 2000 roku jako Chór Nauczycielski.

W 2002 roku zespół zajął II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W 2003 roku chór uczestniczył w wykonaniu "Mszy Koronacyjnej" W. A. Mozarta w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie z okazji XXV-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. 1 marca 2004 roku zespół wykonał tę samą mszę Mozarta w Kościele NNMP w Gryfinie z okazji 750-lecia miasta.

W 2004 roku Chór Nauczycielski założył stowarzyszenie i przyjął nazwę "Res Musica". W 2006 roku chór "Res Musica" koncertował w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. W 2007 roku gryfiński zespół nagrodzony został Srebrnym Dyplomem, a w 2012 Brązowym Dyplomem na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz zajął III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. W 2010 i 2012 roku zespół z Gryfina zdobywał Brązowe Dyplomy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. W 2011 roku chór z Gryfina zdobył "Brązowy Dyplom" na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rimini we Włoszech. W 2012 chór przywiózł Brązowy Dyplom z Międzynarodowego Festiwalu Adwentowo-Bożonarodzeniowego z Krakowa. W 2013 chór zajął 3 miejsce w Festiwalu Chóralnym im. Wacława z Szamotuł. W 2014 zespół wykonał koncert oraz muzyczną oprawę mszy św. na Jasnej Górze w Częstochowie podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Energetyków. W 2015 roku chór "Res Musica" zdobył Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego. W XI 2016 roku zespół zajął III miejsce w Festiwalu "Cantio Lodziensis" w Łodzi. W 2017 roku zespół zdobył Wyróżnienie na Festiwalu Muzyki Religijnej "Pater Noster" w Strzepczu. W marcu 2018 chór "Res Musica" otrzymał Brązowy Dyplom na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej.