Kategoria D "Chóry akademickie"

Chór Politechniki Koszalińskiej "Canzona"

dyrygent - Radosław WilkiewiczOla Gjeilo (ur. 1978) Ubi caritas
Romuald Twardowski (ur. 1930) Alliłuja
Piotr Jańczak (ur. 1972) Kyrie
Andrzej Koszewski (1922 - 2015) Magnificat


Chór Politechniki Koszalińskiej "Canzona" powstał w styczniu 2017, kontynuując działania artystyczne i tradycje chóralne 2 zespołów: Chóru Politechniki Koszalińskiej założonego w 1993 przez Marka Bohuszewicza oraz Chóru "Canzona" Centrum Kultury 105 w Koszalinie założonego w 1999 roku przez Mikołaja Borka.

Dyrygentem jest Radosław Wilkiewicz, prof. nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzący Chór "Canzona" od 2009 r. Członkami chóru są studenci i absolwenci Politechniki Koszalińskiej, jak również absolwenci innych uczelni krajowych, reprezentujący różne środowiska i profesje. W swoim repertuarze zespół posiada utwory od muzyki dawnej do współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym, a także opracowania negro spiritual, gospel, capoeira, standardów jazzowych i muzyki rozrywkowej.

Zespół od kilku lat współpracuje z Filharmonią Koszalińską i Międzynarodowym Festiwalem Organowym w Koszalinie, wykonując m.in. takie dzieła wokalno-instrumentalne jak:

 • Jana Szopińskiego – "Missa Brevis",
 • Marka Jasińskiego - "Domini est terra",
 • Aleksandra Greczaninowa - "Missa Festiva",
 • Pawła Łukaszewskiego - "Litania do Męczenników Międzyrzeckich",
 • Ludwika van Beethovena - IX Symfonia,
 • Gabriela Faure - Requiem d-moll op. 48,
 • Józefa Haydna – Te Deum nr 2 C-dur,
 • Antonio Vivaldiego - Gloria.

Do ostatnich znaczących sukcesów Chóru należą m.in.:

 • Brązowy Dyplom w Międzynarodowym Konkursie Chórów w Tampere w Finlandii (2011),
 • II Nagroda w XIII Łódzkim Festiwalu Chóralnym "Cantio Lodziensis" (2011),
 • II Nagroda i Srebrna Pochodnia w VI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej Częstochowa – Koziegłowy (2013),
 • Brązowy Dyplom w Międzynarodowym Konkursie Chórów w Rimini we Włoszech (2014),
 • Złoty Dyplom w kategorii muzyki sakralnej oraz Srebrny Dyplom w kategorii muzyki współczesnej w 50. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Międzyzdrojach (2015),
 • III nagroda i Nagroda Prezydenta Miasta Torunia w Konkursie Chórów w I Festiwalu Muzyki Sakralnej "Musica Vera" w Toruniu (2016),
 • Srebrny Dyplom w Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej (2017).
Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

dyrygent - Agnieszka SowaMaurice Durufle (1902 - 1986) Ubi caritas
Andrzej Koszewski (1922 - 2015) Zdrowaś Królewno wyborna
Ola Gjeilo (ur. 1978) Northern Lights
Arvo Pärt (ur. 1935) Bogoroditse Djevo


Tradycja chóralistyki na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym sięga lat 70. XX w. Nieprzerwalnie Chór Akademicki UTP kontynuuje tę tradycję od 1996 roku. Zespół od 2007 roku pracuje pod kierunkiem dr Agnieszki Sowy i skupia w swym gronie studentów i absolwentów Uniwersytetu, jak i innych Uczelni.

Przez ostatnie kilka lat Chór wystąpił około 100 razy, uświetniając ważne uroczystości uczelni i miasta. W 2012 zespół miał swój debiut na estradzie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, śpiewając Exodus i Victorię Wojciecha Kilara (dyr. Tadeusz Wojciechowski). W kolejnych latach chór powrócił na scenę – w 2013 wykonując Carminę Burana Carla Orffa (dyr. Tadeusz Wojciechowski), w 2014, kiedy w ramach koncertu "Promocja młodych talentów" pod batutą Marzeny Diakun wykonał Małą Mszę Radosną d-moll Jerzego Derfla, a w czerwcu "Małą Mszę Uroczystą" G. Rossiniego pod batutą R. Tiercha.

Zespół jest także laureatem wielu nagród w konkursach krajowych, m.in.: I miejsce i nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego w XIV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej w Rzeszowie, 2010; Srebrny Dyplom V Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy, 2011; I miejsce podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Maryjnej "Maryi Matce" w Poznaniu, 2013; III miejsce podczas Wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Vratislavia Sacra, 2015; Grand Prix w Wojewódzkim konkursie Chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 2015; Srebrny Dyplom podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. F. Nowowiejskiego w Barczewie, 2016, a także zagranicznych: Złoty Dyplom i Złoty Medal w Międzynarodowym Konkursie "Svatky Pisni" w Ołomuńcu (Czechy), 2009; III miejsce w kategorii chórów akademickich na Festiwalu "Balkan Folk Fest" w Kiten (Bułgaria), 2012; II nagroda podczas Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Ohrid (Macedonia), 2014; Srebrny Dyplom w kat. Sacra i w kat. Folk podczas VII Międzynarodowego Konkursu Chóralnego "Canco Mediterrania" Barcelona-Lloret de Mar (Hiszpania), 2017. W marcu 2018 powrócił ze Srebrem z Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego.
Chór Politechniki Poznańskiej Volantes Soni

dyrygent - Paweł ŁuczakAndrzej Koszewski (1922 - 2015) Pater noster
Marek Raczyński (ur. 1982) Sicut lilium inter spinas
Jacek Sykulski (ur. 1964) Ave maris stella
Christopher Tin (ur. 1976) Baba Yetu


Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni" został założony w 1999 roku przez Monikę Kusz, absolwentkę Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od tego czasu działa pod patronatem Uczelnianego Centrum Kultury. Od 2005 roku występuje pod dyrekcją wykładowcy Akademii Muzycznej, dr. Pawła Łuczaka.

"Volantes Soni" jest zrzeszeniem różnych, ciekawych osobowości. Zasilają go osoby różnych profesji, w dużej mierze są to studenci, ale również absolwenci Politechniki oraz innych poznańskich uniwersytetów.

Chór ubarwia uroczystości na rodzimej uczelni oraz prowadzi szeroką działalność koncertową w regionie, śpiewając na najważniejszych scenach miasta, tym samym wzbogacając życie kulturalne Poznania. Ponadto chętnie uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych w poznańskich kościołach, szpitalach, szkołach specjalnych i domach dziecka, a także bierze aktywny udział w ich organizacji.

Repertuar Volantesów obejmuje pieśni religijne oraz świeckie różnych epok, zawiera również różnorodne utwory rozrywkowe czy ludowe. Przez lata swej działalności chór podjął się wielkich kompozycji wokalno-instrumentalnych, do których można zaliczyć "Quo Vadis" Feliksa Nowowiejskiego, "Wesele lubelskie" Tadeusza Szeligowskiego, "Requiem d-moll" W. A. Mozarta, "Mesjasza" G. F. Haendla czy "Misę Criollę" Ariela Ramireza.

Chór dało się usłyszeć w Polsce na prestiżowych festiwalach i konkursach chóralnych oraz Europie – w Czechach, Hiszpanii, Bułgarii, Macedonii czy Irlandii Północnej. "Volantes Soni" mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami, do ostatnich należą:

 • 2017 - "Srebrny dyplom" na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie,
 • 2017 – "Złoty dyplom" na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie,
 • 2016 – I miejsce w kategorii chórów akademickich oraz Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu o tematyce Pater Noster na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Pater Noster" w Strzepczu,
 • 2015 – Drugie miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim,
 • 2014 – "Złote Pasmo" na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnych "Ave Maria" w Chojnicach,
 • 2013 – "Złoty Dyplom" i II miejsce w kategorii muzyki katalońskiej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów "Canco Mediterrania" w Lloret de Mar w Hiszpanii,
 • 2013 – "Złoty Dyplom" w kategorii muzyki sakralnej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów "Canco Mediterrania" w Lloret de Mar w Hiszpanii,
 • 2013 – "Złoty Dyplom" w kategorii muzyki ludowej na III Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chórów "Canco Mediterrania" w Lloret de Mar w Hiszpanii.

"Volantes Soni" już dawno stało się wielką rodziną, którą zespoiła wspólna miłość do muzyki i chęć stworzenia razem czegoś wspaniałego. Ambicje i zaangażowanie każdego śpiewaka sprawiają, iż z każdą próbą, z każdym koncertem chcą sięgać po więcej!