Kategoria "Chóry mieszane"

"Academia Musica" Chór ZNP - Słupsk

dyrygent - Jolanta OtwinowskaRoman Illa Drozd (ur. 1965) Dostojno je voistynu
Piotr Jańczak (ur. 1972) Libera me
Antonio Lotti (1666 - 1740) Miserere
Józef Świder (1930 - 2014) WierzęChór ZNP Academia Musica w Słupsku powstał w 2005 r. z inicjatywy obecnej dyrygentki Jolanty Otwinowskiej. Początki działalności zespołu były niezwykle trudne, szczególnie z powodu znikomej liczby chętnych miłośników śpiewu chóralnego. Dopiero od 2009 r. chór pracuje regularnie nad repertuarem, a liczba jego członków sukcesywnie powiększa się. Wśród chórzystów są nie tylko nauczyciele, lecz reprezentanci różnych zawodów: urzędnicy, lekarze, mikrobiolodzy, leśnicy, inżynierowie.

Chór ma swoim koncie sukcesy związane z uczestnictwem w konkursach chóralnych, m.in.:

 • Brązowy Dyplom w konkursie O Warmio Moja Miła w Olsztynie,
 • Brązowy Dyplom w konkursie Cantate Domino w Koszalinie,
 • Brązowy Dyplom w VI Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie w 2014 r.,
 • Złote Pasmo w kategorii chórów świeckich na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej Ave Maria w Chojnicach oraz Nagroda Burmistrza Chojnic dla Jolanty Otwinowskiej - wyróżniającego się Dyrygenta w tymże festiwalu w 2015 r.,
 • Srebrny Dyplom w konkursie Pomerania Cantat w Słupsku w 2016 r.
Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej

dyrygent - Justyna PakulakCharles Villiers Stanford (1852 - 1924) Coelos ascendit hodie
Henryk Jan Botor (ur. 1960) Sub tuum praesidium
Rihards Dubra (ur. 1964) Stetit Angelus
Levente Gyöngyösi (ur. 1975) Domine Deus meusChór Akademicki Politechniki Warszawskiej powstał w 2000 roku. Jest jednym z najprężniej rozwijających się zespołów chóralnych w Polsce. Tworzą go w większości studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej - młodzi i ambitni śpiewacy, z oddaniem realizujący pasję śpiewu zespołowego.

Działalność ChAPW to przede wszystkim nieustanne doskonalenie warsztatu wykonawczego, znajdujące swoje odbicie w żmudnym zmierzaniu się z mniej lub bardziej popularnymi klejnotami z obfitej skarbnicy muzyki a cappella ostatnich dziesięcioleci. Z nie mniejszym zaangażowaniem zespół śpiewa dzieła uznanych mistrzów epok renesansu i romantyzmu, wzbogacając swój repertuar wielkimi formami wokalno-instrumentalnymi (wśród nich ostatnio wykonywane: K. Penderecki - Siedem bram Jerozolimy, J. Brahms - Ein deutsches Requiem, G. Mahler - II i VIII Symfonia, J. Haydn - Msza nelsońska, Harmoniemesse).

Chór jest zwycięzcą przeszło dziesięciu krajowych i zagranicznych konkursów chóralnych, w tym trzykrotnym zdobywcą Rubinowej Lutni - trofeum Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat, co ulokowało go w najściślejszej czołówce polskich chórów nieprofesjonalnych.

Obecnie ChAPW śpiewa ponad 20 koncertów rocznie. Warto tu wspomnieć o regularnym udziale zespołu w prestiżowym cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli organizowanym pod auspicjami macierzystej uczelni, jak również koncertach na zaproszenie krajowych filharmonii i renomowanych festiwali oraz przedsięwzięciach z muzyką filmową. Ma na swoim koncie kilkanaście prawykonań muzyki polskiej i zagranicznej. Współpracował z wieloma osobistościami ze świata chóralistyki, m.in.: Vytautas Miškinis, Brady Allred, Ko Matsushita, Vaclovas Augustinas, Ai Hooi Lim.

ChAPW jest organizatorem Festiwalu Chórów Akademickich Vivat Academia.
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego

dyrygent - Irina BogdanovichPaweł Łukaszewski (ur. 1968) Nunc dimittis
Einojuhani Rautavaraa (ur. 1928) Credo
Siergiej Wasiliewicz Rachmaninow (1873 - 1943) Wsienoszcznoje bdienije op. 37, cz. VIII Chwalitie imia GospodnieChór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego to jeden z najstarszych zespołów akademickich w Polsce. Od 1921 roku skupia studentów i absolwentów UW oraz innych warszawskich uczelni wyższych. Repertuar obejmuje szeroki wachlarz muzyki chóralnej a cappella różnych epok, utwory folklorystyczne i rozrywkowe, jak również wielkie formy wokalno-instrumentalne. Chór organizuje również własne projekty artystyczne, m.in. Międzynarodowy Festiwal Wiosna Chórów na UW, a także często koncertuje za granicą współpracując z instytucjami kulturalnymi i zespołami o podobnym charakterze.

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Irina Bogdanovich.

Chór uczestniczył w ceremonii otwarcia EURO 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz nagrał 15 hymnów państw biorących udział w turnieju, które odtwarzano przed wszystkimi meczami zawodów. Wystąpił także podczas ubiegłorocznej gali rozdania nagród Teraz Polska Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego z wiązanką przebojów zespołu Budka Suflera.

Zespół wielokrotnie odnosił sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach, w ostatnich latach zdobył m.in.: Grand Prix i Rubinową Lutnię podczas Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat ’42; nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Niszu (Serbia, 2012); Brązowy Medal w kategorii muzyka klasyczna - chóry mieszane podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Busan (Korea Południowa, 2014), a także Grand Prix Mazowieckiego Festiwalu Chórów Vivat Academia (2015) i Złoty Dyplom podczas Warszawskiego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych (2015).
Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

dyrygent - Paweł OsuchowskiKnut Nystedt (1915 - 2014) Laudate Dominum (Ps 117)
Gioacchino Antonio Rossini (1792 - 1868) O salutaris Hostia
Feliks Nowowiejski (1877 - 1946) Parce Domine
Andrzej Koszewski (1922 - 2015) MagnificatChór Collegium Maiorum powstał w 1973 r. Utworzyli go długoletni członkowie Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, którzy po ukończeniu studiów i podjęciu pracy zawodowej chcieli nadal realizować swoją pasję śpiewania. Na początku działalności zespół pod nazwą "Szczeciński Chór Kameralny" pracował pod kierownictwem artystycznym Jana Szyrockiego, w latach później chór pod nową nazwą Collegium Maiorum prowadzili inni dyrygenci. W roku 2002 kierownictwo artystyczne objął Paweł Osuchowski.

Ogromne doświadczenie artystyczne - zarówno w kraju, jak i za granicą - zapewnia chórowi trwałe miejsce w środowisku kultury Szczecina. Repertuar zespołu obejmuje zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne, muzykę kościelną i świecką, pozycje dawnej muzyki polskiej, klasyki europejskiej, muzyki współczesnej i stylizacje muzyki ludowej. Znaczącą część w repertuarze chóru stanowią utwory oratoryjne, m.in.: Requiem różnych kompozytorów (W. A. Mozart, G. Verdi, G. Faure i in.), IX Symfonia L. van Beethovena, II i VIII Symfonia G. Mahlera, Stabat Mater K. Szymanowskiego. Chór koncertuje w kraju i w większości krajów Europy, a szczególnie często w Niemczech.

Co najmniej połowa członków zespołu rozpoczynała swoją przygodę ze śpiewem chóralnym jeszcze w czasie studiów w Chórze Akademickim. Niezależnie od wykonywanego zawodu i stażu w zespole muzyka chóralna jest wielką pasję wszystkich chórzystów, którą kultywują z wielkim oddaniem i zaangażowaniem.
Chór Liturgiczny Parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym

dyrygent - Paweł GindaStefan Stuligrosz (1920 - 2012) Kto jest sługą Matki Świętej
Józef Świder (1930 - 2014) O wszechmogący Boże
Aleksander Andrejewicz Archangielski (1846 - 1924) Bogoroditse Djevo
Jan Campanus Vodnansky (1572 - 1622) Rorando coeli
Józef Świder (1930 - 2014) WierzęChór powstał w roku 2000 jako Liturgiczny chór parafialny. Śpiewa w każdą niedziele i święta. Wiele koncertuje i podróżuje. Zespół śpiewał między innymi w Pradze, we Lwowie, Rzymie, Lourdes, w Szwecji i Hiszpanii. Nagrał 5 płyt, cyklicznie śpiewa podczas Mszy transmitowanych przez Polskie Radio.

W roku 2012 zdobył Grand Prix na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Poznaniu. W roku 2013 na Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy zdobył Srebrny Dyplom. W roku 2015 "Srebrne Pasmo" na festiwalu Mater Misericordiae.

Chórem dyryguje jego założyciel, organista parafii Paweł Ginda, członek Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej, członek założyciel Związku Chórów Kościelnych "Caecilianum".
Chór Skont-Tin-Nont - Unisław

dyrygent - Mariusz BartkowskiAndrzej Koszewski (1922 - 2015) Zdrowaś Królewno wyborna
Marek Raczyński (ur. 1982) Sicut lilium
Javier Busto (ur. 1949) Ave Maria
Józef Świder (1930 - 2014) Czego chcesz od nas PanieChór Skont-Tin-Nont powstał w listopadzie 2009 r. pod dyrekcją Mariusza Bartkowskiego. W skład chóru wchodzą gimnazjaliści, licealiści, studenci oraz osoby pracujące. Zespół swym śpiewem uświetnia uroczystości, koncerty oraz bierze udział w konkursach.

Nic tak nie cieszy jak wspólne sukcesy, które chór może odnotować:

 • Konkurs o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego - II miejsce,
 • Ogólnopolski Konkurs kolęd i pastorałek - srebrne pasmo,
 • Międzynarodowy Konkurs Chórów w Chełmnie - Grand Prix,
 • Wojciechowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Stargardzie Gdańskim - I miejsce,
 • Ogólnopolski Konkurs Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim - II miejsce,
 • udział w koncercie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II wraz z orkiestrą symfoniczną pod batutą Piotra Salabera,
 • nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu pt. "Wymyk",
 • nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu pt. "Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939-1945",
 • wydanie płyt,
 • koncerty krajowe i zagraniczne.